WAŻNE, BY WSPÓŁDECYDOWAĆ

Przedstawiciele władz (każdego szczebla: od lokalnych po centralne) przedstawiają obywatelom swoje plany dotyczące np. aktów prawnych (ich zmiany lub uchwalania nowych), inwestycji lub innych przedsięwzięć, które będą miały wpływ na życie codzienne i pracę obywateli. Czy obywatele mają wpływ na te decyzje? Czy mogą je zmieniać lub na nie wpływać? Na ile możliwe jest uczestniczenie obywateli w procesie decyzyjnym?

Na to pytania próbowała odpowiedzieć dr Halina Sobańska – prowadząca kolejne warsztaty obywatelskie dla członków Rady Seniorów pt. „Skuteczne i sprawdzone narzędzia partycypacji obywatelskiej”.

Uczestnicy dowiedzieli się, że istnieją narzędzia pozwalające na partycypowanie w podejmowaniu decyzji i w wyznaczaniu kierunków działania władzy.

Słuchacze dowiedzieli się co to są konsultacje społeczne, co, z kim i jak konsultować, na czym polega obywatelska inicjatywa uchwałodawcza, co to referendum i po spełnieniu jakich warunków można je ogłosić.

Warsztaty obywatelskie dla członków Rady Seniorów są praktycznym uzupełnieniem wiedzy zdobytej podczas wykładów.

Radni poznali prawnie usankcjonowane możliwości proponowania rozwiązań w zakresie miejscowego prawa.

Kolejny wykład odbędzie się 27 września 2016 r. o godz. 10:00 w siedzibie Stowarzyszenia Aktywne Kobiety (3 Maja 11, 41-200 Sosnowiec)

Warsztaty obywatelskie dla członków rady Seniorów to kolejny etap realizowanego przez Stowarzyszenie Aktywne Kobiety i Gminę Sosnowiec Projektu „Seniorzy Decydują – Stabilna Rada Seniorów w Sosnowcu”.

Projekt współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *