13 września br w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta Sosnowiec odbył się przedostatni z zaplanowanych 5-ciu interaktywnych wykładów dla społeczności senioralnej Sosnowca.
Podczas 120 minut wykładu, słuchacze dowiedzieli się jakie jest znaczenie i jakie są sposoby opiniowania prawa miejscowego.
„Co my na to? Opiniowanie projektów prawa miejscowego przez obywateli” to tytuł wykładu poprowadzonego przez prawnika – Grzegorza Porębskiego.
W systemie źródeł prawa w Polsce wyróżniamy oprócz Konstytucji RP, umów międzynarodowych, ustaw i rozporządzeń również akty prawa miejscowego. Są to przepisy prawa wydawane przez jednostki samorządu terytorialnego – obowiązują więc na obszarze: województw, powiatów, gmin.
Prowadzący przedstawił słuchaczom propozycje aktywizowania wspólnot samorządowych
poprzez formalnie dopuszczalne formy oddziaływania, a także propozycje
wypracowania nowych formuł uczestnictwa partnerów społecznych w procesie stanowienia prawa miejscowego. W skrócie chodzi o partycypacyjny charakter stanowienia prawa miejscowego, w którym mieszkańcy mają narzędzia i ramy prawe, którymi mogą opiniować i ewentualnie wymuszać zmiany w aktach prawa miejscowego.
Uczestnicy wykładu poznali zarówno ramy formalne organizacji i funkcjonowania
samorządu gminnego, powiatowego oraz wojewódzkiego, jak i propozycje podjętych w praktyce działań partnerów społecznych w procesie partycypacji stanowienia aktów prawa miejscowego.
Wykłady odbywają się w ramach realizowanego od marca br. Projektu „Seniorzy Decydują – Stabilna Rada Seniorów w Sosnowcu.
Dzięki wykładom seniorzy poznają nowoczesne narzędzia partycypacji obywatelskiej, skuteczne sposoby prowadzenia rzecznictwa interesów oraz wdrażania dobrych praktyk.
Projekt „Seniorzy Decydują – Stabilna Rada Seniorów w Sosnowcu” realizowany jest przez Stowarzyszenie Aktywne Kobiety w Partnerstwie z Gminą Sosnowiec i współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.